יצירת קשר עם הבריכה

מזמור קונספטואלי

לאחר שנה פורייה של לימודים ויצירה התקיים השבוע מופע קונספט חגיגי של "מזמור" בית הספר הגבוה למוזיקה גבעת ושינגטון בהנחיית חמי רודנר ורונה קינן ובסיועם של מנהלי בית הספר איציק וייס ודניאל זמיר.

למופע שהתקיים בהיכל התרבות גבעת וושינגטון הגיעו: משה ליבר- ראש מועצת חבל יבנה וחברי הנהלת המועצה, יקי סעדה- מנכ"ל קריית החינוך גבעת ושינגטון ורעייתו, פרופ' שלמה מרגל- נשיא מכללת גבעת ושינגטון ורעייתו, דר' אביעזר וייס- נשיא המכללה לשעבר ורעייתו, הרב מרדכי ורדי- רב בי"ס מזמור ומנחה קורסים כתיבה, אילה רייכרט- מפקחת ארצית של המוזיקה מטעם החמ"ד, יואב קוטנר- איש הרדיו והטלוויזיה, ומאות נשים וגברים מכל רחבי הארץ שמילאו את היכל התרבות ויציעיו עד אפס מקום.

מבול עכשיו- חמי רודנר ותלמידי מזמור 2- צילום- גלית ירושלמי

צילום: גלית ירושלמי

הערב נפתח במופע נשים "כחכות רחל" של תלמידות "מזמור" בהנחיית היוצרת והזמרת רונה קינן, העוסק בקשר בין רחל אמנו, רחל אשת רבי עקיבא ורחל המשוררת. לאחר מכן, התקיים מופע פתוח לקהל הרחב בשם "מבול עכשיו" על ידי בוגרי בית הספר המציג את סיפור המבול , נח והתיבה במלוא הרלוונטיות ובגובה האוזניים. בסוף הערב יחולקו דיפלומות לבוגרי "מזמור".

P1270403

צילום: נעמה קופלד

חמי רודנר: "מופע הקונספט של מזמור נולד כרעיון של רונה (קינן). אני זוכר את הרגע במשרד  הישן, שנכנסתי במקרה ושמעתי את רונה מעלה בפני מנהלי בית הספר איציק (וייס) ודניאל (זמיר) את הרעיון שבזכותם הרעיון הפך לקורס והצטרפתי כמורה של הבנים. הרעיון היה לבחור סיפור מקראי ולהפוך אותו לשירים ומופע קונספטואלי. התלמידים המציאו את "מבול עכשיו" – הכאן והעכשיו בהשראת הסיפור המקראי הידוע, תוך יצירת שירים סביב הקונספט הנבחר. השירים הם אישיים אך גם יש בהם ביקורת פוליטית חברתית כמעט חנוך לוינית".

רונה קינן: "המופע "כחכות רחל" הוא פרי עבודה של שנה, בה התבקשו התלמידות לבחור נושא המדבר אל ליבן ולעבוד סביבו כאנסמבל, בו כל אחת תורמת את חלקה. לאר עבודת תחקיר מעמיקה על כל אחת מן הדמויות, כתיבת טקסטים, הלחנתם וסינונם נולד המופע הייחודי. התוצאה היא עבודה מעמיקה, אמיצה ושובת לב של תלמידות מן המגזר הדתי, המיועדת לנשים בלבד".

IMG_5777--ym

 צילום: נעמה קופלד

במופע שולבו על מסך ענק יצירות וידאו-ארט של תלמידי "פרדס" בית הספר לאמנות גבעת ושינגטון, שנוצרו בהשראת השירים שחיברו תלמידי מזמור. זהו שיתוף פעולה אמנותי ייחודי בין תחומי אמנויות שונים, המקיימים ביניהם דיאלוג של השראה ופרשנות, במופע אור-קולי המחבר מוזיקה ותמונה, טקסט ווידאו.

מופעי הקונספט מהווים ציון דרך בתרבות המוזיקה הדתית  של לקיחת נושא מהמקורות והפיכתו באמצעים ויזואליים ומוזיקליים לאמירה תרבותית עכשווית. למופע גויסו משתתפי קורס הכתיבה היוצרת של הרב מרדכי ורדי ב'מזמור'. המופעים הם תוצר של עבודה מעמיקה של שנה תחת נושא אחד. זוהי יוזמה ראשונה וייחודית בבית הספר הגבוה למוזיקה הדתי היחיד בארץ.

דניאל זמיר, מנהל בית הספר מזמור: "מופעי הקונספט המרהיבים שהציגו התלמידים, בהובלת רונה וחמי, יוצרים בדיוק את כל מה שבית הספר מזמור מייחל ליצור- חיבור משמעותי בין מוזיקה והרמוניה לבין קדושה. בעזרת שילוב בין לימודים מוזיקליים אינטנסיביים, ועיון יצירתי במקורותינו הקדושים ישנו חיבור בין הקודש למוזיקה. אני גאה בתלמידים ובבוגרים שלנו ומאחל להם המשך עשייה פורה".

איציק וייס, מנהל בית הספר מזמור: "תלמידי בית הספר מזמור זוכים לקבל את הידע והכלים המוסיקליים ממובילי היוצרים בישראל, דוגמת חמי רודנר ורונה קינן שהובילו את מופעי הקונספט המושקעים. התלמידות והתלמידים הציגו רמה גבוהה מאוד והקהל, שלא השאיר כיסא ריק, יצא נלהב ורצה עוד".

יקי סעדה, מנכ"ל קריית החינוך גבעת ושינגטון.  "בית הספר מזמור בפרט ומוסדות האמנות בקריית החינוך בכלל יוצרים כאן קהילה משפחתית אמיתית של אמנים. לאחר שנה של עשייה וחיבור בין המוזיקה ליהדות  יצרו את אחד האירועים המרגשים ביותר. ברכת יישר כח למנהלים דניאל ואיציק, לאמנים המכובדים ולתלמידים המוכשרים"