יצירת קשר עם הבריכה

גרבוז בפרדס

פורת סלומון- מנהל "פרדס" בית הספר הגבוה לאמנות חזותית גבעת ושינגטון, קיבל שיחת טלפון מפתיעה במיוחד… על הקו היה האמן והסופר יאיר גרבוז. "הסתקרנתי מאוד לשמוע על בית הספר שלכם שמביא קהל דתי לעשייה אמנותית מקצוענית ומעניין אותי מאוד לבוא ולשוחח אתכם". אמר גרבוז לסלומון.

20151230_154254 20151230_154338

גרבוז הגיע לגלריית בית הספר במסגרת קורס "בית מדרש אמנים" המארח רבנים, אנשי רוח ואמנים להרצאות על אמנות, יהדות ומה שביניהם.

טרום ההרצאה, נכנס גרבוז אל מבנה הסטודיו של שנה ג' ושוחח עם הסטודנטים על יצירותיהם. לאחר מכן התכנסו כולם סביב שולחן "טיש" חגיגי לשיחה בגובה העיניים עם אחד מהבולטים שבאמני ישראל שחלק בנדיבות מניסיונו והשקפתו על מקומה של האמנות בישראל.

במהלך המפגש התפתחה שיחה אודות המתח שבין אמונה לאמנות. "האמנות מוכרחת לצאת מתוך חופש מחשבה וגם אם זה לא נעים האמן צריך לא להתבייש להתבייש" אמר גרבוז. מיד עלתה שאלה מקהל הסטודנטים "אם ככה, האם אתה שולל את היכולת של אנשים מאמינים לעשות אמנות?"

"ממש לא" ענה גרבוז. "יצירות המופת הגדולות בעבר נוצרו על ידי אנשים אדוקים באמונתם. נכון שבמודרניות האמנות נפרדה מהדת ונעשית בעיקר על ידי אנשים חילונים, אך אני מאמין שאתם יכולים להוכיח אחרת ולכן בעיניי אתם חלוצים"

במפגש השתתפו עשרות סטודנטים מ"פרדס" והצטרפו גם תלידים מ"מזמור"- בית הספר הגבוה למוזיקה גבעת ושינגטון.