לפרטים 1-800-280-281

תואר ראשון ושני יראת 08-8511572 לומדי המשך והסבה מלי 08-8511513

הכירו את המרצים

Sד"ר תמר מאיר

אני משמשת כראש החוג לספרות במכללה. אני מלמדת וחוקרת את תחום המדרש והאגדה של חז"ל. עבודת הדוקטור שלי, באוניברסיטת בר-אילן, עסקה בעקרונות העריכה של סיפורים במדרש רות רבה, והמאמרים שלי משלבים קריאה ספרותית במדרשי אגדה עם ניתוח של תפיסות עולם העולות מהם. בנוסף לעולם המדרש והאגדה, אני עוסקת בפיוט הקדום ובשירת ימהב"נ, בסיפור החסידי, ובהשפעות של כל אלה על הספרות העברית החדשה. במקביל להוראה במכללה אני מלמדת בתכנית לתואר שני בהוראת אגדה במכללת אפרתה, וכן במחלקה לספרות עמ"י ובמדרשה של אוניברסיטת בר-אילן. לאורך השנים לימדתי במדרשות ליהדות ואף בתיכונים.

 

ד"ר כרמלה סרנגה

ד"ר כרמלה סרנגה, ילידת חיפה ובוגרת סמינר אורנים, אוניברסיטת באר שבע ואוניברסיטת בר אילן במסלול ישיר לדוקטורט היא תושבת אשקלון ואם לשלושה. ד"ר סרנגה היא מרצה במכללה האקדמית אשקלון ובגבעת וושינגטון. היא כיהנה כיו"ר וועד הסגל האקדמי במכללה באשקלון וריכזה את המחלקה לספרות. במסגרת מחקריה חקרה את "ספר הישר" וכתבה מאמרים העוסקים בעיקר בתשתיות ימי ביניימיות בספרות עברית חדשה בתוכם גם מאמרים על יצירת א' ב' יהושע. כמו כן, כתבה ספרי לימוד לבגרות בספרות ובחיבור. הרומן הראשון שלה הוא "מלח בחומות" יצא לאור ב2008 והרומן השני הוא "פפי" היוצא בימים אלו לאור בהוצאת כרמל.

ד"ר רבקה קדוש

אני בעלת תואר ד"ר לספרות מטעם אוניברסיטת בר-אילן.אני מרצה לספרות במכללת גבעת וושינגטון ומכללת בית וגן.תחומי ההתמחות שלי מגוונים – אני מלמדת קורסים בספרות ילדים, ספרות-עממית, יראית ודרשנית; שירה עברית חדשה וסיפורי עגנון. כמו-כן אני משמשת כמורה ורכזת מגמת ספרות בתיכון מקיף למעלה מעשרים שנה. במסגרת זו אני מנחה ומכשירה סטודנטיות להוראת  ספרות מסמינר הקיבוצים ומכללת תלפיות.  בין היתר אני חברה בוועדה האקדמית במכון לחקר יהדות בבל. וחברה בצוות כותבי הערכים באנצקלופדיה של הסיפור היהודי, סדרת תימה, חקר גלגולים של סיפורים בספרות עם ישראל לדורותיה.

ד"ר תמר לביא

אני עוסקת במחקר ומרצה בכירה במכללה לחינוך "גבעת ושינגטון" ובמכללה האקדמית "חמדת הדרום". סיימתי את התואר השלישי בשנת תשס"ד באוניברסיטת בר אילן. כתבתי דוקטורט בנושא "בחינות ספרותיות ב"נאות מדבר" לר' רפאל אהרן מונסונייגו", בהנחיית פרופ' בנימין בר-תקוה. מחקריי מתמקדים בטקסטים ביניימים עבריים מצפון אפריקה – שיריים ואיגרתניים. מחקריי על הז'אנר האיגרתני המליצי של ימי הביניים (מצד התוכן, הצורה והלשון) הם מחקרים חלוציים. אף על פי שטקסטים של ימי הביניים זוכים למחקר ספרותי ובלשני רחב ומעמיק, הז'אנר האיגרתני כמעט שלא נחקר. רוב רובם של המאמרים התפרסמו בכתבי העת האוניברסיטאיים החשובים ביותר בתחומם (כגון: לשוננו, מסורות, פעמים), ובספרים ערוכים שיצאו לאור בהוצאה אוניברסיטאית. ספרי "מ'נאות מדבר': איגרות מחורזות מאת ר' רפאל אהרן מונסוניגו" יצא לאור בהוצאה מכון בן צבי. עוד כתבתי ערך על איגרות מחורזות באנציקלופדיה EHLL, העתידה לצאת לאור בהוצאת Brill. תחומי ההוראה שלי הם: שירת הקודש בספרד (קורס לתואר שני); ספרות עברית חדשה וזיקתה לתנ"ך (קורס לתואר השני); שירת החול בספרד; מבוא לספרות כללית; יסודות השירה; יסודות הסיפורת; הסיפור העממי; ספרות ישראלית בת זמננו; יסודות הדרמה ושיח הדרמה. כמו אני מד"פית ומלמדת סדנה לאימוני הוראה; מתודיקה של ספרות; הוראת ספרות זוטא; דרכי הוראת הספרות. אני חברה ב"מועדון שרון" מאז שנת 1987. מועדון שרון הוא ארגון התנדבותי חברתי-קהילתי הפועל בעיר כפר סבא. הארגון מונה כ-50 חברים. כחברת המועדון אני שותפה בפעילויות למען עולים חדשים, קשישים משפחות חלשות. עוד אני פעילה בפרויקט עמיתים למלחמה בסמים, שותפה בפעילויות למען נקיון העיר, שותפה בפעילויות ליליות למניעת פשיעה ועוד.

ד"ר אורנה לוין

סיימה בהצטיינות תואר Ph.D בספרות מטעם אוניברסיטת בר-אילן. תאריה הקודמים, M.A בספרות בהצטיינות ו-B.A בספרות ותנ"ך בהצטיינות יתרה, אף הם מטעם אוניברסיטת בר-אילן. כיום מנהלת את פרויקט חקר עגנון בסיוע מחשב בראשותו של פרופ' הלל ויס באוניברסיטת בר-אילן ומרצה במכללות גבעת וושינגטון, אחוה ותלפיות. מאמריה עוסקים בגבולות הנזילים שבין הפואטיקה והפוליטיקה.

ד"ר נעמה שלם

כתבה עבודת מחקר לתואר שני על שתיקה והשתקה בשירת נשים ועבודת דוקטורט על אינטר טקסטואליות בשירת זלדה, בהנחייתה של פרופ' טובה כהן. לצד אלה, פיתחה דרכי הוראה מיוחדות באמצעות ספרות ילדים בגיל הרך בשיתוף עם ד"ר אביה לוז-שוהם. כיום מלמדת במכללות תלפיות וגבעת וושינגטון, וכן מלמדת קורסים על ארון הספרים היהודי במכינה הקדם-צבאית במעגן מיכאל.