לפרטים 1-800-280-281

תואר ראשון ושני יראת 08-8511572 לומדי המשך והסבה מלי 08-8511513

הכירו את המרצים

משה ציפורפרופ' משה ציפור – ראש החוג בהוראת התנ"ך פרשנותו ומחקרו

פרופ' משה ציפור, אשר אחרי כשלושים וחמש שנות הוראה ומחקר בתנ"ך באוניברסיטת בר אילן ובמכללות שונות, פרש לגמלאות בדרגת פרופסור מן המניין, והוא ממשיך לעסוק בהוראה ובמחקר. בעבר היה גם שנים רבות מורה, תחילה בבית הספר היסודי ולאחר מכן בביה"ס התיכון. וכמו כן היה בשליחות חינוכית בבלגיה. שנים אחדות היה חבר בוועדה לכתיבת חומר הוראה בתנ"ך לבתי הספר התיכונים הדתיים. באוניברסיטה היה חבר בוועדות שונות, ובמשך שנתיים עמד בראש המחלקה ללימודים ביבליוגראפיים ולספרנות. פרסם מספר ספרים ועשרות מאמרים בבמות שונות בארץ ובחוץ לארץ, וכן חומרי עזר לקורסים שונים.

 

 

ברוך אלסטרד”ר ברוך אלסטר

למד לתואר ראשון (B.Ed.) בהוראת תנ”ך ותושב”ע במכללת הרצוג. המשיך את לימודיו לתואר שני ושלישי במסלול המשולב במחלקה לתנ”ך באוניברסיטת בר-אילן. לצורך עבודת הדוקטור זכה במלגת הנשיא לדוקטורנטים מצטיינים באוניברסיטה. נושא עבודת הדוקטור שלו הוא “אהבה אנושית וזיקתה לאהבה רוחנית בפרשנות היהודית לשיר השירים”. על העבודה זכה במלגה מטעם המרכז לחקר האשה ביהדות ע”ש פניה גוטספלד הלר באוניברסיטת בר-אילן, וכן בפרס חורגין על עבודת דוקטור מצטיינת מטעם המחלקה לתנ”ך באוניברסיטה.

מחקריו עוסקים בתחומים מגוונים במקרא ובפרשנותו. בינתיים פרסם מאמרים על שיר השירים ופרשנותו, על פרשנות המקרא בעת החדשה ועל הסיפור המקראי. שוקד כעת על מהדורה לפירוש למגילות בכתב-יד מבית מדרשו של רשב”ם.

 

הרב פריאל יוסף

ד"ר-הרב יוסף פריאל

תושב אריאל שבשומרון, שימש בתפקידים רבים במערכת החינוך. הוא שימש כמחנך בכל שכבות הגיל מגן הילדים ועד לכיתות הגבוהות בבית הספר התיכון. הוא היה מנהל בית ספר יסודי, ר"מ בישיבה תיכונית, ובעשר השנים האחרונות הוא משמש כמרצה לתנ"ך במכללות גבעת ושינגטון ואורות, ובמרכז ללימודי יסוד באוניברסיטת בר-אילן. שימש כרב בית כנסת באפרת וכמלווה רוחני במקומות נוספים. עבודת הדוקטור שלו עסקה בפרשנותו של חזקוני לתורה, אך עיקר עיסוקו המקצועי הוא בתחום הגיאוגרפיה וההיסטוריה של תקופת המקרא ובתחום המבנה והסדר של חומשי התורה.

 

 

דר חגי משגב

ד"ר חגי משגב – מרצה בכיר

סיים את חוק לימודיו באוניברסיטה העברית בירושלים בתחום האפיגרפיה והפליאוגרפיה השמית-מערבית. ד"ר משגב עוסק במחקר ובהוראת תחומים אלה באוניברסיטה העברית. כמו כן הוא עוסק במחקר ברשות העתיקות ובקמ"ט ארכיאולוגיה ביו"ש, ופעיל בוועדות רשות העתיקות בתחום אבחון זיופי עתיקות. ד"ר משגב פרסם מאמרים רבים, רובם בכתבי עת מדעיים וקצתם במסגרות חינוכיות; והוא משמש כמרצה בכיר בתחומים שונים של חקר המקרא במכללות. לאחרונה עסק ד"ר משגב בניסיון לקריאת כתובת  דיו עתיקה קצרה על גבי חרס מתקופת דוד המלך, שהתגלתה באתר המזוהה עם העיר המקראית שעריים לא הרחק מתל עזקה.

 

דר יוספה רחמן

ד"ר יוספה רחמן – מרצה בכירה

חוקרת ידועה, שפרסמה ספרים ומאמרים בתחום הפואטיקה של הסיפור המקראי, והיא בעלת ניסיון הוראה עשיר באוניברסיטה ובמכללות. בעלת תואר ראשון במקרא ובתורה שבעל פה ותואר שני  במקרא (אוניברסיטת תל-אביב) , בהצטיינות יתירה. עבודת הדוקטור שלה הייתה על פירושו של רש"י  לתורה, בהנחיית פרופ' יונה פרנקל מהאוניברסיטה העברית בירושלים. לדבריה, המורה הגדול ביותר שלה היה אביה, גדלי-הו זצ"ל, שלימד אותה שנים רבות  יהדות, וכן את יסודות הפילוסופיה  היהודית והכללית וחידושים רבים שלו בפילוסופיה שעדיין לא ראו אור. על בסיס כל אלה הכשיר אותה להתמודד בכלים אקדמיים מערביים עם ביקורת המקרא וסלל את דרכה בהוראת המקרא. חיברה שני ספרים. ספרה הראשון "אגדת רש"י ֹ- הערכה פרשנית מחודשת" המבוסס על עבודת הדוקטור שלה, זכה לשבחים  של ארבעה מחתני פרס ישראל. לימדה שנים רבות באוניברסיטת תל-אביב, במכללת לוינסקי ובמכללת סמינר הקיבוצים, וכיום מלמדת בעיקר במכללת לוינסקי ובמכללת גבעת ושינגטון. מתרכזת בחקר הסיפור המקראי, בפרשנות המקרא ובהגותו מתוך מגמה להבליט את היסודות העדכניים והחווייתיים  המצויים במקרא. כמו כן פיתחה שיטה משלה לגישה אמנותית וחווייתית אל המקרא.

 

דר חנה קהת

ד"ר חנה קהת – מרצה בכירה

כתבה את הדוקטורט שלה באוניברסיטה העברית בירושלים במחשבת ישראל. בנושא: "תמורות באידיאה של תלמוד תורה בעידן המודרני". עוסקת במחקר ובהוראה בתחומים של מקרא ומחשבת ישראל כמו כן עוסקת במחקר, בכתיבה ובהוראה בתחום של מגדר ויהדות. מלמדת במכללת גבעת וושינגטון, מכללת סמינר הקיבוצים ובלימודי תואר שני בתרבות ישראל במכללת אחווה. פרסמה מאמרים רבים, בכתבי עת מדעיים, בספרי עיון והגות ובמסגרות חינוכיות; פרסמה שלשה ספרים: "משנת הנצי"ב", "פמיניזם ויהדות – מהתנגשות להתחדשות" ו"למוד תורה של נשים – אידיאה ומשמעות". ד"ר קהת היא בעלת תואר דוקטור לשם כבוד ממכון וייצמן וכן בעלת אות נשיא המדינה למתנדב, ואות שדולת הנשים בישראל.

עדיאל כהן

 

 

הרב ד"ר עדיאל כהן

בוגר ישיבת הר-עציון, ובוגר המחלקה לתנ"ך באוניברסיטת בר אילן. מכהן כרבה של קהילת נווה אורות בירושלים, ומלמד במספר מכללות להוראה. כמו כן הוא משמש ר"מ בבית המדרש של בית מורשה בירושלים, את עבודת הדוקטור שלו כתב על מסורות הבריאה המשוקעות בספרות החכמה המקראית, ועבודת המוסמך שלו הוקדשה לפרשנויות הפנים מקראיות של פרשת 'י"ג מידות' (שמות לד, ו -ז). לדעת הרב ד"ר כהן לימוד המקרא על פי פשוטו מהווה נדבך רב חשיבות בלימוד התורה כתורת חיים רלוונטית ונוגעת. למרות שכמעט ונשתכחו מלב דרכי הפשט מלומדי תורה שהם שלמי אמוני ישראל, עלינו לשוב ולבררן בעת הזאת על פי 'הפשטות המתחדשים בכל יום'.

 

יוחנן קאפח

הרב ד”ר יוחנן קאפח

בוגר ישיבת כרם ביבנה ובכולל של הישיבה במשך 10 שנים.
תואר Bed במכללת אורות ישראל (מורשת יעקב לשעבר), תואר שני ושלישי באונ’ בר אילן.
לימדתי במשך שנים בישיבת ההסדר אורות יעקב ברחובות וכיום אני משמש כדיקן הסטודנטים וכמרצה לתנ”ך.
תחומים שמעניינים אותי הם הלכה, מחשבת ישראל ותנ”ך.
הצפיה שלי מהקורס הוא שהוא יעורר חשיבה ועניין ושהסטודנטים יפגינו רצינות.

 

 

moshe head shot v1.jpgמשה שושן

ד"ר משה שושן

משה שושן למד לימודי תואר ראשון באוניברסיטת  פרינסטון, בארה"ב. מחלקה לספרות משווה. הוא גמר תואר שני ושלישי באוניברסיטת פנסילבניה, בארה"ב במחלקה לשפות ותרבויות שמיות. הוא גם למד באוניברסיטה העברית בירושלים כאמית פולברייט ובישיבת הר עציון. ספרו     Stories of the Law: Narrative Discourse and the Construction of Authority in the Mishnah (Oxford 2012)  זכה למקום שני בפרס שניצר של הארגון למדעי היהדות (AJS) לספר הכי טוב בחקר התנ"ך והיהדות בעת העתיקה. רוב מחקריו עוסקים בסיפורי מעשי חז"ל. אמנם יש לו גם ניסיון רב כחוקר ומורה בתחומי הסיפור המקראי ופרשנות קדומה של התנ"ך.  במכללה הוא מלמד קורסים בפרשנות המקרא.

 

ד”ר גבריאל ברזילי – מרצה

מלמד באוניברסיטת בר-אילן ובמכללות וקנה לעצמו מעמד של חוקר מבטיח ומורה מצליח. פרסם מחקרים בתחום פרשנות המקרא במגילות קומראן ובספרות החיצונית. ספרו לנסות מהתחלה – מסע אל ראשית העולם והאדם הוגש עתה לפרסום. ד”ר ברזילי עוסק בהתפתחות השפה והמחשבה הדתית-יהודית והשפעתה על דרכי הפרשנות למקרא, למן המקרא עצמו ועד לימינו. מלמד באוני’ בר-אילן, במרכז יעקב הרצוג ובמכללת אשקלון ספרות מקראית, פרשנות המקרא בימי הבית השני, בתקופת חז”ל ובימי הביניים, היסטוריוגרפיה וארכיאולוגיה מקראית, יהדות זמננו, וכן נושאים נוספים.