לפרטים 1-800-280-281

תואר ראשון ושני יראת 08-8511572 לומדי המשך והסבה מלי 08-8511513

תנאי קבלה ושו"ת

לתנאי קבלה למכללה לחצו כאן

תנאי קבלה למסלול המוזיקה

התכנית מיועדת למועמדים בעלי רקע במוזיקה (בוגרי מגמה למוזיקה, קונסרבטוריון, או רמה מקבילה) המבקשים להכשיר עצמם הן כמבצעים-יוצרים והן כמורים מקצועיים בתחום החינוך לגילאי א'-י"ב. הלימודים מקנים תואר B.Ed.Mus עם התמחות בהוראת הנגינה בקבוצות ותעודת הוראה במוזיקה.

א. אודישן בנגינה / שירה

הנבחנים יבצעו שני קטעי נגינה בסגנונות שונים בכלי / קול ואפשרי גם בכלי משני בנוסף. ברצוננו להתרשם מאישיותך המוזיקלית. ניתן להתייעץ מראש לגבי בחירת הקטעים לאודישן. בעת קביעת האודישן ניתן לקבוע יעוץ קדם-אודישן.

ב. ראיון אישי

הראיון האישי יקבע בסמוך לבחינת הכניסה. בראיון יספרו המועמדים על דרכם המוזיקלית ויסבירו מדוע הם מעוניינים ללמוד הוראת מוזיקה ונגינה. ראיון הקבלה הוא מרכיב עיקרי בשיקולים לקבלת המועמדים כסטודנטים בחוג.

ג. מבדק בתיאוריה ובפיתוח שמיעה

מטרת המבדק היא להעריך את הידע והרמה של המועמד בתחומי המוזיקה הבאים. קבלה לחוג אינה מותנית במבחן זה. מועמדים שנמצאו מתאימים למסלול, אך ללא ידע מספק בקריאת תווים יהיו מחוייבים להרשם למכינה במוזיקה להשלמת הפער טרם תחילת הלימודים. פרטים לגבי המכינה ינתנו במשרד החוג למוזיקה.

ד. כתיבת חיבור קצר

בהמשך לבחינה בתיאוריה של המוזיקה יתבקש המועמד לכתוב חיבור קצר (עמוד אחד) בו יסביר מדוע לדעתו חשוב ללמד שיעורי נגינה קבוצתיים בבתי ספר ומה גרם לו לרצות להיות מורה לנגינה. הראיון והמסמך הכתוב מאפשרים להתרשם מיכולתו המוזיקלית ואישיותו של המועמד ולהעריך את מחויבותו לעסוק בהוראת נגינה בקבוצות.

ימי לימוד ושעות בתכנית הרגילה:

שנה א:

סמסטר א: ימים א, ג, ד, ה בין השעות 8:30-19:00 (יום ג' 14:00-19:00)

סמסטר ב: ימים א, ג, ד, ה בין השעות 8:30-19:00

שנים ב+ג: א, ג, ד, ה בין השעות 8:30-19:00

שנה ד: סטאז' בהוראה+ יום לימודים אחד בשבוע.

 

ימי לימוד ושעות בתכנית המשותפת עם מזמור:

שנים א-ג: א, ב, ג, ד, ה בין השעות 8:30-19:00

שנה ד: סטאז' בהוראה + יום לימודים אחד בשבוע

 

בסיום התואר מקבלים:

תואר "בוגר בהוראה" (B.Ed.Mus) חד-חוגי בהוראת הנגינה בקבוצות למסלול הרב-גילאי (א'-י"ב) ותעודת הוראה בהתמחות מוזיקה.


שאלות ותשובות

היכן אוכל לעבוד עם התואר?

במערכת חינוך הממלכתי והממלכתי-דתי קיימות מגמות מוזיקה בתיכונים, "חממות מוזיקה" בחטיבות הביניים ותקנים למשרות מורה למוזיקה בבתי הספר היסודי. במגמות המוזיקה דרושה רמה גבוהה של מיומנות ביצועית וידע תאורטי בכדי להדריך הרכבים, תזמורת ומקהלה ברמה גבוהה וללמד את המקצועות התאורטיים לבגרות במוזיקה. הבגרות במוזיקה במגמות החמ"ד מבוססות על תכנית ייחודית אשר מדגישה את הקשר למורשת התרבות היהודית-ישראלית עם דגש על יצירה מקורית.

במשרות הוראת המוזיקה בבתי הספר היסודיים משולבים הוראה כללית, הוראת מקהלה, חליליות והוראת נגינה בקבוצות בכלים אחרים. ישנם בתי-ספר עם תקנים למורה לנגינה. הרבה פעמים זהו המקום בו נחשף הילד לעומק לעולם המוזיקה ולאפשרות לנגן ולשיר באופן סדיר ומקצועי. בהובלת משרד החינוך קיימת תכנית רחבת היקף להוראת נגינה בקבוצות בבתי הספר ששמה "המודל המוזיקלי היישובי". תכנית זו מופעלת ע"י קונסרבטוריונים ורשויות מקומיות. בתכניות הללו, הילדים לומדים בקבוצות כלי קשת, גיטרה, כלי נשיפה וכלי הקשה.

בנוסף, פועלת בישראל תכנית "סולמות-מוזיקה לשינוי חברתי", ומשתתפים בה מעל ל400 ילדים בשמונה תזמורות ברחבי הארץ. חלק גדול מהתלמידים בכל התזמורות הבית ספריות באים משכבות סוציו-אקונומיות לא גבוהות, שלולא המסגרת הבית-ספרית לא היו מגיעים ללימודי נגינה בכלל. חלקם ממשיכים את לימודי המוזיקה במסגרת הקונסרבטוריונים ומגיעים להשגים גבוהים ואף לנגינה מקצועית. החשיפה מגיל צעיר למוזיקה ולנגינה נותנת את האפשרות לילדים למצוא כלי ביטוי ויעוד בתחום זה.

האם אוכל לעבוד בחינוך הבלתי פורמאלי עם התואר?

ודאי. התואר ותעודת ההוראה מקנים יתרון תעסוקתי במקומות עבודה רבים (מתנ"סים, מרכזי מוזיקה ועוד). הידע והנסיון בשטח שנצברו בתקופת הלימודים ימקמו אותך כמקצוען מוסמך בשוק העבודה.

יש לי עכשיו חצי שנה עד לתחילת התואר – מה לעשות?

הכן את עצמך ללימודים. בהתייעצות עם המרצה לכלי הפרטני תעבוד על חומרים ומיומנויות כך שתבוא בשל ומוכן ללמידה. בזמן זה, עד ללימודים תעבוד על פיתוח שמיעה, אילתור, קריאת תווים, הוצאת קטעים משמיעה והקשבה לסגנונות מוזיקליים שונים.

התכוננו לבחינה שיבוץ/פטור במרכז הארצי לבחינות והערכה אנגלית אמי"ר ואמיר"ם.

התקבלתי, אך יש לי פערים בידע – מה לעשות?

במקרה כזה מועמדים מחוייבים ברישום למכינה במוזיקה ומעבר לימודי המכינה בהצלחה. פרטים במשרד המוזיקה. בנוסף לזה – התכוננו לבחינה באנגלית.

האם אוכל לשלב לימודים עם עבודה?

הלימודים במוזיקה הם אינטנסיביים כמו לימודי רפואה. הכינו עצמכם נפשית ל- 100% השקעה בלימודים. אם זקוקים לעבודה – תעבדו עד הלימודים ובחופשות. סדרי העדיפויות צריכים להיות ברורים: לימודים מעל לכל. זוהי זכות ללמוד עם מקצוענים, צריך לבוא מוכן לשיעורים, לא לפספס שיעורים ובזמן שאינך בשיעורים יש לתרגל, להתאמן, להכין יצירות בנגינה, בעיבודים ועוד. ישנן עבודות סטודנט בקמפוס, או עבודות מזדמנות, אך מרכז משקל הכובד – בלימודים.

האם ישנן מלגות?

פרטים על הלוואה מותנית של משרד החינוך למתעתדים ללמד במערכת החינוך ולמלגות תכנית ראש גדול בהוראה (רג"ב)  – ניתן לפנות למשרדי המכללה.