לפרטים 1-800-280-281
תואר ראשון ושני יראת 08-8511572 לומדי המשך והסבה מלי 08-8511513

פרשת וישב

תמונה לקרן

פרשתנו מתחילה את סדרת הפרשות המגוללות את סיפור מכירת יוסף. סיפור ארוך ומסועף הנמשך על פני שלש פרשיות. במרכז הספור יוסף, המכונה יוסף הצדיק אשר עומד בניסיונו מול אשת פוטיפר. "יפה תאר ויפה מראה", דומה " שתי טיפות מים" לאביו ("זיו איקונין של יוסף דומה לו"-רש"י), אהוב על אביו יותר מכל בניו, "וישראל אהב את יוסף מכל בניו, כי בן זקנים הוא לו". האהבה הזו כל כך חזקה עד שאינו מתאמץ להסתירה –"ועשה לו כתונת פסים". יוסף הוא בנה של האישה האהובה, רחל. הוא  "בעל חלומות", בעל חזון, רואה את הנולד, ובעיקר, רואה את עצמו כמנהיג וכמוביל "והנה השמש והירח ואחד עשר הכוכבים משתחווים לי".בכל צומת של חייו, יוסף מתבלט, כישרונו נגלה לעיני כל, גם כשנמצא בתחתית המדרגה וגם בתקופות הזוהרות של חייו, יוסף יימצא בקדמת הבמה.

כעבד בביתו של פוטיפר,מבחין האדון " כי ה' אתו וכל אשר הוא עשה ה' מצליח בידו",יוסף מוצא חן בעיני פוטיפר והוא מפקיד אותו על ביתו בביטחון גמור. גם לאחר עלילת הדם של אשת פוטיפר בעודו בבית הסהר ,מוצא חן בעיני שר בית הסהר ושוב מקבל תפקיד "פיקודי", הפעם על האסירים..שם גם פותר בחכמתו הרבה את חלומותיהם של שרי המלך,שר המשקים ושר האופים.

וכך מוצא יוסף מן הבור כדי לפתור את חלומו של פרעה,פרעה מבין שנמצא מולו איש מיוחד לא רק איש מבריק בחריפות שכלו –"אין נבון וחכם כמוך" אשר מצליח להוציא את מצרים מהמשבר אשר פקד אותה אלא " איש אשר רוח אלהים בו" ושוב מתמנה יוסף, הפעם על ביתו של פרעה, ועל כל ארץ מצרים.

מיהו ה-"יוסף" של ימינו?

כמדומני, יוסף מייצג את הילד המוצלח של הכיתה. היפה, הנערץ על כולם, המנהיג הבלתי מעורער של הכיתה. הילד הנבון והאהוב על המורים ,זה שהתלמידים החלשים מבקשים ממנו את הסיכומים. זה שהתברך בכישרונות אין סופיים בתחומים שונים כל כך. גם במתמטיקה וגם בספורט…זה שיקבל תפקיד ראשי בהצגה של סוף שנה…זה שניראה לנו שבחיים ילך לו "קלף" בלי בעיות ובלי קשיים.

מכירת יוסף ,זהו חטאה של החברה כולה. זו שמקנאה, זו שאינה מסוגלת לפרגן, חברה שאינה יכולה לסבול הצלחה ושגשוג חברה שעינה צרה בהצלחתו של הזולת. ומכאן נשיג את דרך הכפרה. הכפרה על חטא המכירה הוא על ידי יצירת חברה המסוגלת להכיל את המוצלחים שלה,החכמים, המוכשרים, העשירים, היפים..אלה שהחיים האירו להם פנים. אל תמכרו את היוסף שלכם!! אל תקנאו! שמחו בהצלחתו, שמחו בשפע שהקב"ה נתן לו, פרגנו לו! כי אנשים אחים אנחנו.

בברכה ,

גב' יעל יצחקי
דיקאנית הסטודנטים