פרופ' חנה קהת

פרופ' חנה קהת מרצה בכירה למחשבת ישראל, למקרא ולמגדר במכללות אקדמיות: גבעת וושינגטון, סמינר הקיבוצים ומכללת אחווה. היא גם מרצה במסגרות שונות ומגוונות בתחום של יהדות ומגדר.

פרופ' קהת היא בוגרת מחזור ראשון של מכון מנדל למנהיגות חינוכית, היא בעלת תואר דוקטורט מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים במחשבת ישראל. הייתה עמיתת מחקר במכון הרטמן כעשור וכתבה עשרות מאמרים בתחומי המחקר המגוונים בהם עוסקת: מחשבת ישראל, מקרא, ומגדר. היא פרסמה ארבעה ספרים, בתחומים אלו.

ספרה האחרון, "משהפכה תורה לתלמוד תורה" זכה  לפרס מתנאל, כספר הטוב ביותר במחשבת ישראל לשנת תשע"ו.

קהת היא המייסדת ויושבת הראש לשעבר, למשך כעשר שנים, של "קולך תנועת נשים דתיות פמיניסטיות". באמצעות ארגון קולך הניעה קהת את המהפכה הפמיניסטית במגזר הדתי וכן הובילה את המאבק נגד הפליה, הדרה ופגיעה בנשים  וזכויותיהן בשם הדת וההלכה. קהת הובילה במהלך השנים תהליכים להעצמת נשים למנהיגות דתית, לחינוך לשוויון מגדרי במגזר הדתי, לקידום נשים בחיי הדת ולמאבק באלימות מגדרית ומינית, במיוחד על ידי בעלי סמכות דתית. קהת הייתה בין מקימי פורום תקנה ופעילה גם כיום לקידום נשים ולמאבק נגד האלימות המגדרית בישראל.

בתחומי החינוך, קהת ייסדה, מסלול אקדמי להכשרת מורים לחינוך הומניסטי-יהודי במכללת אורות. היא ייסדה את מדרשית הרטמן, תיכון פמיניסטי דתי  לבנות והייתה שותפה להקמת בית ספר ראשית, שמשלב ילדי חינוך מיוחד עם חינוך רגיל.

פרופ' קהת היא כלת אות הנשיא למתנדב, זכתה באותות הוקרה ופרסים חשובים, ביניהם פרס רפופורט ותואר ד"ר לשם כבוד מטעם מכון וייצמן,