מאמרים בתחום אמנות ומוזיקה

הלחנת מזמור ק"נ בתהלים יחסי מוסיקה-טקסט במוסיקה המערבית

ד"ר אפרת בוכריס

בתוך: בוכריס, א' (2017). הלחנת מזמור ק"נ בתהלים יחסי מוסיקה- טקסט במוסיקה המערבית. מחקרי גבעה, כרך 4, 268-247.

תקציר

מאמר זה דן באינטרפרטציות מוסיקליות שהולחנו בעקבות המזמור החותם את ספר תהלים- מזמור ק"נ.  במזמור זה נזכרים כלי נגינה רבים והאדם נקרא להלל את ה' באמצעותם.

ככל מזמורי תהילים, זכה  מזמור ק"נ לאינספור התייחסויות מוסיקאליות.  המאמר מתווה פרמטרים מוסיקליים מובחנים העשויים להתאים לביטוי  המאפיינים המיוחדים של מילות המזמור. מאפיינים כמו: האווירה הטקסית העולה מהטקסט, המבנה שלו, וכן העובדה שהטקסט  מזכיר כלים מוסיקאליים ומזמן תזמור העושה שימוש בכלים הללו דווקא. המאמר בחן את הישנותם  של הפרמטרים המוסיקליים ביצירות מוסיקליות שונות שהולחנו בעקבות מזמור ק"נ, בתקופות שונות, החל מהמאה ה-17.  יצירתו "סימפוניית תהילים" של המלחין הרוסי איגור סטרוינסקי  (1930), אינה מממשת את הצפיות כפי שמומשו ביצירות האחרות שנבדקו. המאמר דן בתפישותיו  של סטרוינסקי  כדי להסביר את השינוי. תפישות אלה באו לידי ביטוי לא  רק ביצירה הזו בפרט אלא נתנו אותותיהן בתולדות המוסיקה בכלל.

למאמר המלא לחצו כאן


"אַתְּ תֵּלְכִי בַּשָּׂדֶה": אמנות ישראלית עכשווית

ד"ר רחלי ברגר

ברגר, ר' (2017) את תלכי בשדה- אמנות ישראלית עכשווית. מחקרי גבעה, כרך 4, 280-269

תקציר

המאמר בוחן עבודות בולטות בתערוכת האמנות ה 12-של בוגרות מגמות האמנות בחינוך הדתי. העבודות מוינו לפי ארבעה נושאים מרכזיים: התמודדות עם המצב הביטחוני (כמו בפסל הבטונדה של יעל רודל); ביקורת חברתית (כמו התמודדות עם עוני בקרב האוכלוסייה המבוגרת אצל תמר שטרנטל); סוגיות במערכת היחסים במשפחה (כמו דמות האם וניהול הבית בעבודה של טליה מרנץ), וגיבוש הזהות (כמו הדיוקן העצמי של מסרט טשאללה בדיאלוג עם זהותה האתיופית). הגישה הפוסט-מודרנית מאפיינת את העבודות בתערוכה מהיבטים רבים: הרצון לראות את "האחר", החרדות, החזרה לציור בסגנון ההיפר-ריאליזם, שילוב גבוה/נמוך, אינטרטקסטואליות, ושימוש מרובה במדיום הצילום.

למאמר המלא לחצו כאן