Search

תזונת ילדים בעיניים סיניות

 מאת: טל בלו M.A.O.M מנהל אקדמי ,בית הספר לרפואה משלימה המכללה האקדמית לחינוך גבעת ושינגטון.

אחד הדברים החשובים ביותר שמטפל ברפואה טבעית צריך לעסוק הוא חינוך. המטפל כמנחה דרך המוביל את המטופל לדרך של איזון ובריאות. בלימודי הנטורופתיה במכללת גבעת ושינגטון אחת מהתמחויות הבחירה היא הטיפול בתינוקות וילדים ברפואה טבעית. מאמר זה יסקור את תזונת הילדים:

ילד יכול לגדול כצמחוני לפחות בשנת חייו הראשונה, אולם אין מקום בתזונת הילד לאוכל מהיר, הרבה מתוקים או בחירה אקראית של מזון. בנוסף, צמיחה וגדילה של ילד דורשת כמות הולמת של קלוריות וחלבונים בשביל האנרגיה שדרושה לבנות את איברים פנמיים חזקים וכדי לשמור על גוף בריא המתפתח כיאות.

המלצות נוספות:

– רבים מהרגלי האכילה המוקדמים של התינוק היונק מוחדרים בזמן ההנקה. אם האם שלווה ואוכלת מזונות בריאים, הילד יקבל חלב מזין ובנוסף יחווה איכות הרמונית של האם והתזונה שלה.

נאמר ברפואה סינית שחלב של אם כועסת/מתוחה מתייבש בשמש ומקבל צבע עכור לעומת חלב של אם שלווה שצבעו תמיד יהיה לבן.  – יש לאפשר לילדים לגמול עצמם מהנקה. מזונות חדשים יש להוסיף כאשר ההנקה אינה מספקת את הרעב ואת צרכי הצמיחה המהירה. בחברות מסורתיות רבות ילדים גדלים על טוהרת חלב אם עד תחילת בקיעת השיניים הראשונות, דבר המצביע על כך שגופם מוכן לקבל סוגי מזון אחרים.

– הוספת מזונות חדשים יש לבצע בהדרגה, בכל פעם מזון חדש אחד. רצוי להתחיל במזונות קלים לעיכול כגון מחית גזר, בטטה, תפוח עץ, אגס, דייסת סולת שיבולת שועל.

– המזון המוצק הראשון שהילד יקבל יקבע במידה גדולה מה התינוק היונק ירצה לאכול בהמשך. אם נותנים לתינוק מזונות מתוקים, שמנים או עם מלח הוא ישתוקק לדברים אלו.

– סביבה הרמונית ומזינה היא בדרך כלל הגורם החשוב ביותר בתזונת הילד. המשפחה היא המעצבת הרגלי אכילה נכונים על ידי אכילה משותפת של לפחות ארוחה אחת ביום ביחד ובזמן קבוע. אפשר לברך על המזון בתפילה, בהחזקת ידיים משותפת, בתיפוף או בשיר. זה יוסיף משמעות עמוקה לחיי הילד, לא פחות משיעזור לו לעצב גישה טובה כלפי המזון.

– לעולם אל תאפשרו תלונות, כעסים או דיונים לא נעימים בזמן הארוחה. לאלה יש למצוא זמן מתאים אחר.

– גם כשהם עדיין תינוקות יש לעודד ילדים ללעוס טוב או לפחות להחזיק את המזון בפה עד שהוא מעורבב לגמרי עם רוק. תהליך פירוק המזון מתחיל בפה באמצעות הרוק המכיל אנזימי עיכול. לעסו ביחד את המזון והפכו זאת להנאה.

– לעיתים האוכל יותר מידי גס, רווי, לח או פשוט משעמם. כדי לגרות את היצירתיות ואת העניין במזון, תרשו לילדכם לעזור לכם בהכנתו ע”י בחישה או דיגום בצק לצורות יפות למשל. עשו את הארוחה העיקרית להכי מעניינת וחשובה.

– אל תשחדו את ילדכם במנות מתוקות או קינוחים כגמול על או פרס בגלל אכילה של ארוחה או בגלל התנהגות טובה. קישור מתוקים כגמול על התנהגות טובה מלמדת את הילד לזהות מזון עם הזנת רגשות מסוימים.

– כשילדים משנים את תבניות האכילה שלהם זה יכול להראות על שלב נורמלי בהתפתחות שלהם או על סימן ראשון לחולי. הכי טוב במקרה כזה לתת להם לאכול מזון פשוט ולאפשר מנוחה.

– ברפואה הסינית המזונות השונים מאופיינים בטמפרטורה אנרגטית. לדוגמא קפה חם הוא מזון מחמם ואילו תה חם או מזון בעל איכות מקררת.

מזון ושתייה רצוי שיהיו מבושלים ומוגשים בטמפרטורת החדר. לדוגמא: אם אוכלים סלט ירקות, יש להוציא את הירקות מהמקרר זמן מה לפני האוכל על מנת שהמזון יאבד מהקור. הסינים רואים את הקיבה כסיר עם מים שמחומם על אש קטנה. אם נכניס מזון קר או חם מאוד לסיר הוא יצטרך לעבוד יותר קשה על מנת לעכל את המזון ולהפוך אותו לאנרגיה.

– ככלל חינוך הוא דוגמא אישית. אם ההורים אוכלים מסודר ארוחות טובות כך הילד ינהג.

לחצו כאן לדף הקורס נטורופתיה | תזונה טבעית | רפואה סינית